КГП НА ПХВ "БОЛЬНИЦА ГОРОДА САРАНИ" - Бала жарақаты

Бала жарақаты

Барлық елдердегі балалар жарақаты әртүрлі мамандықтағы адамдар мен жұмысшылардың кең ауқымы үшін ерекше алаңдаушылық тудырады. Қазіргі уақытта балалар жұқпалы ауруларға қарағанда жарақаттар мен жазатайым оқиғалардан бірнеше есе көп қайтыс болады. Зақымданудың пайда болуында балалардың анатомиялық-физиологиялық және психологиялық ерекшеліктері, олардың физикалық және психикалық дамуы, күнделікті дағдылардың жеткіліксіздігі, қызығушылықтың жоғарылауы және т.б. әсер етеді.

Балалар мен мектептегі жарақаттарды талдау кезінде әр жас тобының өзіндік ерекшеліктері бар екенін ескеру қажет. Балаларды үйде, көшеде, қоғамдық орындарда, спортпен шұғылдану кезінде дұрыс мінез-құлыққа үйрету қажет.Балалардың аурушаңдығы мен өлімін азайтуға бағытталған профилактикалық іс-шаралар кешенінің ішінде балалардың өмірі мен денсаулығына қауіп төндіретін негізгі факторлардың біріне айналған жазатайым оқиғалар мен жарақаттардың алдын алу ерекше рөл атқарады.

Жол-көлік жарақаттарымен және оның салдарымен күресу-қазіргі заманның өзекті мәселелерінің бірі. Біздің елімізде жол-көлік оқиғаларының алдын алуға бағытталған жалпымемлекеттік іс-шараларды жүзеге асыру көзделген. Ол жол-көлік оқиғалары кезінде зардап шеккендерге медициналық көмек көрсетудің мемлекеттік жүйесін жетілдіру және жол қозғалысы қауіпсіздігі саласындағы ғылыми зерттеулерді кеңейту.

Детский травматизм во всех странах становится предметом особой озабоченности широкого круга лиц и работников различных специальностей. В настоящее время от травм и несчастных случаев умирает во много раз больше детей, чем от детских инфекционных заболеваний. В возникновении повреждений существенное значение имеют анатомо-физиологические и психологические особенности детей, их физическое и умственное развитие, недостаточность житейских навыков, повышенная любознательность и т. п.

При анализе детского и школьного травматизма нужно учитывать, что каждая возрастная группа имеет свои особенности. Необходимо обучать детей правильному поведению дома, на улице, в общественных местах, при занятиях спортом. Среди комплекса профилактических мероприятий, направленных на снижение заболеваемости и смертности детей, особую роль играет предупреждение несчастных случаев и травм, которые стали одним из главных факторов, угрожающих жизни и здоровью детей.

Борьба с дорожно-транспортным травматизмом и его последствиями - одна из наиболее острых проблем современности. В нашей стране предусмотрены осуществление общегосударственных мероприятий, направленных на предотвращение дорожно-транспортных происшествий. Совершенствование государственной системы оказания медицинской помощи пострадавшим при дорожно-транспортных происшествиях и расширение научных исследований в области безопасности дорожного движения.