КГП НА ПХВ "БОЛЬНИЦА ГОРОДА САРАНИ" - Рационалды тамақтану-балалардың қалыпты физикалық және психикалық дамуын қамтамасыз етудің негізгі құралдарының бірі

Рационалды тамақтану-балалардың қалыпты физикалық және психикалық дамуын қамтамасыз етудің негізгі құралдарының бірі. Бұл дененің әртүрлі ауруларға төзімділігін арттырады.

Дұрыс тамақтануда мектепте және үйде тамақтануды маңызды рөлін мұқият ұйымдастыру  атқарады. Оқушының тамағында ақуыздың, майдың және көмірсулардың арақатынасын сақтау өте маңызды (күнделікті диетада 30% май, 20% ақуыз және 50% көмірсулар болуы керек).

Ақуызға деген қажеттілікті қанағаттандыру жануарлар мен өсімдік ақуыздарының есебінен жүреді. Жануарлар ақуызының негізгі көздері-сүт және сүт өнімдері, ет, балық және жұмыртқа. Өсімдік ақуызының көздері-бұршақ дақылдары, жаңғақтар. Шұжықтар, сүрленген ет, гамбургерлер, хот-догтар рационнан мүлдем шығарылуы керек.

Тамақтану режимін сақтау өте маңызды. Күніне кемінде 4 рет тамақтанғаныңыз жөн: таңғы ас, түскі ас, кешкі ас және екі рет жүрек жалғап алу керек (жеміс, майы аз стакан айран және т.б.). Тамақтану арасындағы уақыт алшақтығы 4-5 сағаттан аспауы керек. Осылайша, тағамның жақсы қорытылуы мен сіңуі қамтамасыз етіледі, сонымен қатар аштық сезімі жойылады. Кешке соңғы тамақ ұйқыға дейін 2 сағаттан кешіктірілмеуі керек. Бұл тыныш және толық ұйқыны қамтамасыз етеді.

Тамақ рахат, қуаныш, дәмді және тәбетті болуы керек. Тамақты баяу, мұқият шайнау керек. Тамақтануда тең дәрежедегі маңызы зат, ол  әдемілеп үстел әзірлеу. Теледидар да, телефон да тамақтануға кедергі болмауы керек.

Балаңызға дұрыс тамақтануды үйретіңіз!